UUDISED

Millal peab maksma tulumaksu kinnisvara müügi korral?

See on alati põletav küsimus mis tekib vahetult enne tehingu tegemist. Aga on ka neid olukordi kus see tuleb ilmsiks alles järgmise aasta tuludeklaratsiooni vormistamisel.

Kas ma pean maksma tulumaksu või kui palju ma pean seda maksma?

Tihti tekitab see inimestes palju segadust ning lähtuvalt sellest proovime omaltpoolt sellesse natuke selgust tuua.

Üsna lihtne ja arusaadav on olukord siis kui on tegemist oma kodu müügiga. Oma kodu müük on tulumaksuvaba, AGA…siin peab järgima seadust, mis ütleb, et maksuvabalt saab võõrandada ühe elukoha 2 aasta jooksul.

Näide: Müüakse korter mida kasutati elukohana. Saadud raha eest ostetakse uus korter. Elatakse umbes aasta ja siis selgub, et korteri peab uuesti ära müüma. Kuna nüüd tekib olukord kus 2 aasta jooksul tehakse juba teist tehingut, siis tuleb maksta teise tehingu pealt tulumaksu. Tulumaks arvestatakse laias laastus müügihind-soetusmaksumus ning saadud vahest arvutatakse tulumaks, mis tuleb tasuda järgmise aasta tuludeklaratsiooniga.

Samuti on tulumaksuvaba suvila müük aga seda ka teatud tingimuste täitmisel. Siin ütleb seadus, et maksumaksja omandis peab see olema olnud üle kahe aasta ning kinnistu suurus ei ületa 0,25 hektarit.

Pärandvara vastuvõtmisel tulumaksu maksma ei pea küll, aga kui soovitakse seda müüa ja seda ei kasutata enda elukohana, siis tuleb sellelt tehingult maksta tulumaksu terve müügihinna ulatuses kuna pärandvara soetusmaksumuseks arvestatakse 0€

Kinkelepingu puhul määratakse alati varale hind ja selle vara võõrandamisel arvestatakse laias laastus müügihind-soetusmaksumus ning saadud vahest arvutatakse tulumaks, mis tuleb tasuda järgmise aasta tuludeklaratsiooniga. Kui aga vara kasutatakse elukohana siis teatud tingimuste täitmisel tulumaksu tasuma ei pea.

Kui tekib veel lisaküsimusi või midagi vajaks selgitamist, siis võta kindlasti meiega ühendust ja arutame need teemad koos läbi!

Hõum Kinnisvarabüroo

Helista +372 517 2604 või kirjuta mari-liis@houmkv.ee